Jak nauczyć dziecko gry zespołowej

Sporty zespołowe to świetny sposób, aby dzieci nauczyły się pracować z innymi i stać się produktywnym członkiem zespołu. Jednak niektóre dzieci mogą mieć trudności ze zrozumieniem tej koncepcji i stają się konkurencyjne wobec swoich kolegów z drużyny, zamiast pomagać im stać się lepszymi i wygrywać. Możesz pomóc swojemu dziecku stać się graczem zespołowym, tworząc z nim fundamenty zaufania, pomagając mu stać się bardziej świadomym swojego zachowania, zachęcając do sportowej postawy i dobrego zachowania poprzez presję rówieśników, a także nie chwaląc nadmiernie i nie zachęcając do wygrywania za wszelką cenę. Jeśli uda ci się zrobić te rzeczy, twoje dziecko będzie na dobrej drodze do zostania graczem zespołowym i cieszenia się grą jeszcze bardziej.

Nie chwal nadmiernie i nie zachęcaj do wygrywania za wszelką cenę.

Jeśli zbytnio chwalisz swoje dziecko, może ono stać się bardzo egocentryczne i stracić zainteresowanie doskonaleniem się jako gracz. Zamiast chwalić poszczególne zagrania, spróbuj skupić się na chwaleniu całego meczu i tego, jak gra Twoje dziecko. Pomoże to dziecku zobaczyć zespół jako całość i zachęci go do współpracy z kolegami z drużyny.

Chwalenie wysiłku dziecka również pomoże mu zrozumieć, jak ważna jest gra w zespole, zamiast próbować robić wszystko samemu. Jeśli dla Ciebie wygrana jest wszystkim, Twoje dziecko może czuć, że musi zrobić wszystko, aby wygrać, nawet jeśli oznacza to zranienie innego gracza lub kolegi z drużyny. Zamiast tego zachęcaj dziecko do gry na miarę jego możliwości i skup się na tym, co drużyna może zrobić razem.

Nie pozwól, aby Twoje dziecko było grzańcem na ławce

Jeśli Twoje dziecko zaczyna się zachowywać agresywnie lub staje się agresywne w stosunku do kolegów z drużyny, posadzenie go na ławce rezerwowych na mecz lub trening będzie miało odwrotny skutek. Kiedy dziecko czuje, że nie ma swojego wkładu, może być sfrustrowane lub zdenerwowane.

Zamiast tego porozmawiaj z dzieckiem o jego roli w drużynie i pomóż mu zrozumieć, dlaczego nie gra. Jeśli dziecko wyładowuje się na kolegach z drużyny lub nie współpracuje dobrze z resztą zespołu, posadzenie go na ławce tylko pogorszy problem. Zamiast tego porozmawiaj z dzieckiem o sytuacji i bądź z nim szczery co do jego wyników.